ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 15385455
*
nr 1538 5455
Berndt Wennström
(f. 1945), Sverige
Berndt Wennström (b. 1945), Sweden. Signed. Gouache, 24x15 cm, outer dimensions including frame: 41x31 cm,
Signerad. Gouache, 24x15 cm, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
Berndt Wennström, born 1945 in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Estimate:
500
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday May 1 2023
at 19:26:17
- Bid history
Time
Bidder
Bid
30/4 22:58:09
1
100 kr
1/5 14:10:20
2
150 kr
1/5 18:20:12
1
Vinnande bud
- Artist/Designer
Berndt Wennström
Berndt Wennström, born 1945 in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Read more about Berndt Wennström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller berndt wennström gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:49
-
6017 WATERCOLOUR
Julio Casanova, "Tucan". Signed, dated -03. Waterc..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:16
-
2039 WATERCOLOUR
Stina Sörman (1910-1993), Sweden. Fishes. Signed, ..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:20
-
2032 WATERCOLOUR
Veronica Leo (b. 1935), Sweden. "Snöflickan, ur sa..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:39
-
2071 MIXED MEDIA
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sweden. Signed, mix..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:25
-
2092 MIXED MEDIA
Astrid Nordenstam (b. 1942), Sweden. Signed, mixed..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:30
*
Berndt Wennström
Berndt Wennström, born 1945 in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Read more about Berndt Wennström
nr 1538 5455
Berndt Wennström
(f. 1945), Sverige
Berndt Wennström (b. 1945), Sweden. Signed. Gouache, 24x15 cm, outer dimensions including frame: 41x31 cm,
Signerad. Gouache, 24x15 cm, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
Berndt Wennström, born 1945 in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.
Estimate: | 500 |
---|---|
Sold: | SEK 200 |
Auction date: |
Monday May 1 2023 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
30/4 22:58:09 | 1 | 100 kr |
1/5 14:10:20 | 2 | 150 kr |
1/5 18:20:12 | 1 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Berndt Wennström
Berndt Wennström, born 1945 in Stockholm, Swedish painter and graphic artist.Read more about Berndt Wennström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller berndt wennström gouache svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2051 WATERCOLOUR
Clara Löfgren (1843-1923), Sweden. Kvinna vid grin..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:49 -
6017 WATERCOLOUR
Julio Casanova, "Tucan". Signed, dated -03. Waterc..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:16 -
2039 WATERCOLOUR
Stina Sörman (1910-1993), Sweden. Fishes. Signed, ..//
Present: SEK 100
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:20
-
2032 WATERCOLOUR
Veronica Leo (b. 1935), Sweden. "Snöflickan, ur sa..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 18:39 -
2071 MIXED MEDIA
Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sweden. Signed, mix..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 20:25 -
2092 MIXED MEDIA
Astrid Nordenstam (b. 1942), Sweden. Signed, mixed..//
Auction ends
in two weeks
1 juli at 19:30